- Коли у мене розпочнуться місячні?
Початок місячних дуже індивідуальний. Зазвичай він настає у віці 11-17 років. Все залежить від твоєї тілобудови, ваги, фізичної активності. Але найбільший вплив має генетика. Швидше за все місячні у тебе розпочнуться приблизно в такому самому віці, як у твоєї мами. Але якщо в 17 років місячні так і не настануть, – рекомендуємо звернутися до гінеколога для обстеження.
- Як часто настають місячні?
Частота місячних залежить від тривалості твого циклу. Якщо твій цикл становить 31 день, то це означає, що місячні будуть відбуватися через кожен 31 день в році.
У більшості жінок менструація настає кожні 28 днів. Але нормою вважається також цикл тривалістю в 21-38 днів.
- У мене нерегулярний цикл. Що робити?
Якщо початок місячних збивається на декілька днів, причин для хвилювань нема. Це може бути ознакою хвилювання, стресу чи інших реакцій в організмі напередодні менструації. А ось якщо тривалість циклу більше 40 днів, чи місячні то є, то нема, – звернися до гінеколога на консультацію. Рекомендуємо відставити страх в сторону і нагадати собі, що це питання жіночого здоров’я і твоєї можливості у майбутньому стати матір’ю.
- Як користуватися прокладками?
Прокладки – це засіб інтимної гігієни, які приклеюються до трусиків та вбирають в себе усі виділення. Прокладки бувають різних видів, тому тобі доведеться перепробувати декілька та обрати для себе найбільш комфортний варіант.
Перед тим, як одягнути або замінити прокладку, обов’язково помий руки. Вийми прокладку з індивідуальної упаковки. Зніми усі паперові смужки, які захищають її липку частину. Приклей прокладку на середину трусиків, крильця прокладки розгорни в зворотню сторону та також приклей до білизни. Стару прокладку помісти в упаковку від нової, акуратно все загорни та викини в сміттєве відро. Ніколи не викидай прокладку в унітаз. Так ти ризикуєш забити каналізацію не тільки собі, а й мешканцям всього будинку. Після завершення ще раз вмий руки милом.
- Як часто міняти прокладку?
Кожні 3-4 години не залежно від рівня заповнення. Але якщо у тебе рясні виділення, міняй частіше, щоб уникнути протікань.
- Що таке тампони і як ними користуватися?
Тампони – це засіб інтимної гігієни, який розміщується у піхві та поглинає виділення під час менструації.
Перед початком використання прочитай інструкцію. Помий руки з милом і займи зручне положення. Вийми тампон з індивідуальної упаковки. Вводь його у піхву акуратно та неспішно. Якщо все зробила правильно, то не маєш відчувати тампон всередині себе. А якщо відчуваєш дискомфорт, то витягни його і введи новий.
Щоб витягнути тампон, достатньо потягнути за шнурок вниз.
- Як часто змінювати тампон?
Кожні 4 години. Якщо виділень більше, міняй частіше. Можеш використовувати тампон і під час нічного сну, але не перевищуй використання одного тампона більше 8 годин.
- Чи можна використовувати тампон, якщо я незаймана?
Так. Але все залежить від твоєї тілобудови. Є ймовірність, що тобі просто буде незручно чи боляче. Тампон не розірве дівочу пліву, тому сміливо можеш його використовувати. Але довірся своїм відчуттям та обери найбільш комфортний варіант.
- Які є інші засоби гігієни, крім прокладок і тампонів?
Менструальна чаша – гнучка невелика посудина для збору менструальних виділень. Розташовується вона у піхві та завдяки гнучкому матеріалу набирає її форму. Менструальні чаші не вбирають виділення, а збирають їх. Змінювати чашу достатньо раз в 4-8 годин. А значна перевага – це багаторазовість. Достатньо промити чашу під водою, прокип’ятити і можна використовувати її знову.
Менструальні трусики – білизна, яка має декілька шарів. Один з них – повністю вбирає всі виділення, інший – запобігає протіканням та дозволяє шкірі дихати. Такі трусики можна використовувати самостійно або поєднувати з прокладками чи тампонами. Після використання їх треба замочити в холодній воді, а потім випрати в пральній машині.
Багаторазові прокладки за своєю будовою такі ж, як і звичайні. Їх виробляють з натуральних матеріалів, які не викликають алергію чи подразнення. Після використання їх треба замочити в холодній воді, випрати, висушити та використовувати повторно. Термін їхньої придатності 3-4 роки, тому це дуже екологічно та економно.
- Як доглядати за собою під час місячних?
Обов’язково вмивайся вранці та ввечері, а також декілька раз впродовж дня. Краще приймай душ, аніж ванну. Обирай теплу, але не гарячу температуру води, щоб не спровокувати більшу кровотечу. Для вмивання використовуй мило або свій засіб для інтимної гігієни. Намилювати треба тільки зовнішню частину статевих органів. Пхати пальці у піхву та намилювати її всередині зовсім не потрібно. Там своя мікрофлора, яка самоочищається без твого втручання.
- Що робити, коли протекло?
Якщо кров заплямувала твою білизну, а змінної із собою ти не маєш, – промокни пляму салфеткою, щоб забрати залишки рідини. А після повернення додому одягни чисту пару спідньої білизни. Якщо пляма поширилася і на одяг, спробуй відчистити його звичайною вологою серветкою. Замаскувати пляму можна також за допомогою довгого светра або пов’язавши сорочку поверх шортів чи штанів. Якщо такої можливості нема, уникай активних рухів і нагинань. Є ймовірність, що ніхто цього і не зауважить. А якщо й помітять, то просто розслабся. Всі ми були в схожій ситуації і розуміємо одна одну.
Рекомендуємо окрім засобів гігієни в окремому мішечку носити ще й чисту запасну пару трусів. Так ти спокійніше почуватимеш себе під час місячних і з легкістю приховаєш наслідки протікання.
- Мене болить живіт під час місячних. Це нормально?
Під час місячних можливий не тільки біль живота. Дівчата можуть мати підвищення температури, блювання, понос. Все це відбувається через гормональні зміни в організмі.
Якщо біль сильний, триває впродовж всього періоду менструації та завдає тобі сильного дискомфорту, – звернися на консультацію до гінеколога.
Якщо біль відчуваєш перші 1-2 дні, можеш прийняти обезболюючий засіб. Підійде таміпул, темпалгін, ібупрофен, но-шпа, гофен чи німесил. Але найкраще спершу спитати думку свого лікаря. Можливо, у тебе є протипоказання до вживання якогось із препаратів.
- Чи можна плавати під час місячних?
Найкраще утриматися від купання в басейні, озері чи морі, щоб не занести інфекцію через менструальну кров. Якщо все-таки будеш купатися, то використай тампон. Але після купання обов’язково заміни його на новий. Плавати з прокладкою не рекомендуємо, бо за секунди вона вбере у себе воду. Після цього вона втратить і свою практичність, і комфорт.
- Чи можна займатися сексом під час місячних?
Можна, якщо це комфортно тобі та твоєму партнеру. Але найкраще подбати про додатковий захист у вигляді презерватива. Під час місячних в матці та піхві багато відкритих судин, які кровоточать. Тому є високий ризик передати інфекцію через кров.
Якщо ти відчуваєш дискомфорт, не маєш бажання, – поясни це партнеру та відклади секс до завершення менструації.
Більше про секс можеш дізнатися в розділі Перший та безпечний секс (+ посилання на статті)
- Чи можна завагітніти під час місячних?
Так, можна. Вагітність може настати у будь-який день циклу. Під час місячних ця ймовірність менша, але все ж є. Якщо ви з партнером не плануєте вагітність, – користуйтеся презервативом.
- Що таке овуляція?
Овуляція – це вихід дозрілої яйцеклітини з яєчників у напрямку до матки. Триває вона 28-36 годин і настає за 4 дні до або 4 дні після середини циклу. Зазвичай овуляція супроводжується активним виділенням слизу з піхви. Допоможуть увібрати виділення щоденні прокладки.
Овуляція є найбільш сприятливим часом для вагітності. Якщо під час овуляції відбувся незахищений секс, а яйцеклітина зустрілася з сперматозоїдом, – швидше за все ти завагітнієш. Якщо з партнером вагітність не плануєте, – утримайтеся від сексу декілька днів або використовуйте презерватив. Пам’ятай, що завагітніти можна не тільки в період овуляції, а й в будь-який інший день циклу. Просто під час овуляції ймовірність настання вагітності найбільш висока.
- Я соромлюся йти до гінеколога. Що мені робити?
Як би парадоксально не звучало, але відставити страх в сторону та прийти. Якщо ти ще незаймана, гінеколог нічого не буде тобі пхати всередину, а лише огляне живіт, піхву та груди. Він може робити легкі натиски на живіт та питати, що ти відчуваєш. І все. Якщо ж ти уже маєш статевий досвід, огляд в гінеколога також не принесе тобі дискомфорту.
Якщо ти соромишся волосся на статевих органах або просто тобі лячно оголитися перед незнайомою особою, – найперше знайди такого лікаря, до якого будеш відчувати внутрішню довіру та спокій. Перед походом до гінеколога не обов’язково голитися. Це лише за твоїм бажанням. І повір: гінекологу абсолютно байдуже, є у тебе там волосся, чи ні. Для роботи йому це не заважає. А ти – лише одна із десятка пацієнток за один робочий день.
Твоє жіноче здоров’я важливіше страху, сорому чи нерішучості. Просто візьми і подбай про себе, щоб бути здоровою та мати можливість виносити і народити здорову дитину.
Ти можеш мати дуже багато питань про менструацію. Ми постаралися відповісти на найбільш поширені з них. Але якщо твого питання в переліку не знайшла, – не соромся нам написати в чаті чи соціальних мережах.
Ми як ніхто знаємо, наскільки важливо відчувати підтримку в такі дні.
Ти – чарівна. Любимо тебе!
Твої коннектики
*Приклади додатків для відслідковування свого циклу: https://www.wonderzine.com.ua/wonderzine/health/wellness/1609-use-tsiklichno-5-zruchnih-mobilnih-dodatkiv-dlya-trekingu-misyachnih
*Ютуб канал Ебаут про місячні: https://www.youtube.com/watch?v=cnBRvIyufN0&ab_channel=%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%83%D1%82